Sekreterde Aranan Özellikler Nelerdir?

Sekreterde Aranan Özellikler Nelerdir?

9 Nisan, 2019

Sekreterliğin en basit tanımını yapacak olursak şirket kuralları ve iş anlayışı doğrultusunda sorumlu olduğu yöneticinin gerek iş gerekse zaman yükünü en iyi şekilde planlayarak kuruma katkı sağlamaktır. Öncelikli görevleri arasında sorumlu amirine karşı iş planı ve proses akışını iyi bilerek yapacağı planlalamalarda iş yükünü dengeli biçimde zamana yaymak gelmektedir.

Sekreterliğin önemi kurumsal kimliği olan firmalarda daha fazla belirginleşmiştir. Kurumsal kimlikleri ile iş yapan firmalarda zamanlama çok önemli husustur, bu yüzden yapılacak planlamaların gerçekleştirilebilir olması planlamayı yapan sekreterin önemli becerilerinden biri olarak ön plana çıkmaktadır. İyi bir sekreter yardımcısı olduğu yöneticinin iş ortamındaki en yakın arkadaşıdır hassasiyetlerini ve işinde önem verdiği noktaları göz önünde bulundururarak planlamalarını gerçekleştirir. İyi bir sekreter yada halk tanımı ile ofis çalışanı yeniliklere açık olmalı ve teknolojik değişimlere büyük önem vererek takip etmelidir.İnternet çağında mail ortamında yaptığı ayarlama ve güncellemeleri mutlaka yazılı notları arasına eklemeli ve oluşabilecek olumsuzlukları her türlü zaman diliminde ani müdahalelerle lehine çevirmelidir.

Sekreterlikte önemli olan bir diğer özellik ise hitap şeklidir, sekreter işi gereği üst düzey insanlarla ilişkiler içerisinde olduğu için hem hitap şeklini hemde konu hakkında bilgisi tam ve eksiksiz olmalıdır. Gereken durumlarda doğrudan emir alarak değil kendi insiyatifini de kullanacak olgunluğa ve bilgi birikimine sahip olmalıdır, ancak alacağı insiyatifler mutlaka yetki sınırları içerisinde olmalıdır ne kendini ne de şirketini olumsuz bir duruma düşerecek yada şirketi zarara uğratacak bir insiyatif yetki sınırları dahilinde olsa bile almamalıdır. İyi bir sekreter her şeyden önce şirketin mahrem sırlarını bilip yapacağı plan ve çalışmalarda bu noktayı olmaz is olmazları arasında tutmalıdır.

Eğitim her yaşta vardır anlayışı içinde olan her çalışan şirket için önemli vazgeçilmezlerdendir. Bu yüzden yönetici asistanı (sekreter) kişisel gelişim eğitimlerini eksiksiz olarak yapmalı ve boş zamanlarında mutlaka kendini geliştirmek için faaliyetlerde bulunmalıdır. Telefon ile ikna kabiliyeti yüksek olmalı ve söyledikleri her şey birbiri ile tutatlı olmalıdır. Sonuç olarak iyi bir sekreter olmanın yolu kişinin kendini geliştirerek karşılaşılan durumlarda en sağlıklı ve şirket çıkarlarının en üst seviyede tutulduğu kararları verebilmekten geçmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir