Sekreter Çeşitleri Nelerdir?

Sekreter Çeşitleri Nelerdir?

28 Şubat, 2018

Masa başı işleri seven, kendine güvenen ve diksiyon sahibi kişilerin sekreterlik yapmak için bir hevesi olabilir. Hemen iş bulunabilir olmasından dolayı çoğu insan sekreterlik mesleğini seçmektedir. Bir çok işletme kendisi yetişemediğinden dolayı sekreter ihtiyacı duymakta olup, hemen hemen her yerde sekreterlik iş ilanlarına rastlayabilirsiniz. Sekreterlik kavramı da kendi içerisinde bir çok dala ayrılmaktadır. Gelin bunları inceleyelim.

Yönetici Sekreteri

Bir işletme, kurum ve ya şirketin ileri düzeyde yönetici arayışı varsa sekreter ihtiyacı duymaktadır. Bu dalı tercih ederek çalışacak kişilerin genellikle üst düzey yabancı dil bilmesi, iyi bir eğitim almış olması gerekmektedir. Yöneticinin sağ kolu gibi olup, işletmenin başarılı olmasına yardımcı olan kişi yönetici sekreterdir. Yönetici sekreterin yapacak olduğu görevler içerisinde iş yerindeki iletişimi sağlamak, dosyalamadan sorumlu olmak, arşivlemeye bakmak, iş mesajlarını sürdürmek, seyahat ve toplantı organizasyonlarını ayarlayabilmek gibi yönetici sekreterin görevleri arasında yer almaktadır. Genellikli yönetici sekreterin ne kadar maaş aldığı merak konusu olsa da en düşük asgari ücretle başlayarak, tecrübelerine göre 7000TL ile 10000TL arası da maaş alınmaktadır.

Hukuk Sekreteri

Avukatlık bürolarında çalışan kişiler gibi, adliyelerde ve barolarda çalışma imkanı bulabilen hukuk sekreteri, terminolojisine hakim olması gerekmektedir. Arşivleme, adli yazışmalar gibi bir çok iş yaparken kişisel özelliklerin dedikodu yapmaktan kaçınan, sır tutmasını bilen ve güvenilir kişiler tarafından bu iş tercih edilmektedir.

Tıp Sekreteri

Farklı bir sekreterlik mesleği olarak da adlandırılabilir. Bu alanda çalışmayı düşünen sekreterlerin tıp terimlerini anlaması ve uzman olması istenmektedir. Yapacak olduğunuz bir yanlış, hasta kişinin tahlil ve teşhislerini etkileyebilir, hasta durumunu farklı bir biçime sokabilir. Bundan dolayı tıp sekreterliği yapacak kişilerin uzman olması ve hatanın kabul görülmediği bir daldır. Davranışlarınız bu konuda pozitif şekilde olmalı, hastalara karşı yapıcı ve özenli olmalısınızdır.

Ticaret ve Muhasebe Sekreteri

Ticari işletmelerde yönetici kişilerin yanında çalışandır. Bir çoğu dalda olduğu iş alanında yapılan yazışmalar ticari sekreter olan kişiler tarafından yapılmaktadır. Muhasebe sekreterliğine baktığınız zamanda finansal konuda ki işlemleri yürütmeniz gerekmektedir. Aynı zamanda bazı işletmeler muhasebe programlarından anlamanızı da istemektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir