Sekreter İle Asistan Nedir ?

Sekreter İle Asistan Nedir ?

27 Şubat, 2018

Buna ilk olarak en temel örnek, bağlı bulundukları birim sayısıdır. Sekreter departman veya bir birime bağlı olarak çalışan, ortak olarak trafiği yönetirken yönetici asistanı ise sadece bağlı bulunmakta olduğu yöneticisinin işlerini düzenlemektedir. Bunların dışarısında yöneticisinin ekstra işlerini yapıp yapmaması, hafta sonu sine bileti alıp almaması, yönetici kişinin kişisel olan alışveriş listesini yönetmesi veya yabancı dil bilip bilmemesi onun sekreteri veya yönetici asistanı olduğunu belirlememektedir. Bundan dolayı işin daha eğitimi veya donanımlı bir bilgiye sahip olmasıyla alakası yoktur. Üniversite mezunuysanız eğer yönetici asistan, yüksek okul veya lise mezunuysanız sekreter diye bir ayrım bulunmamaktadır.

Sekreter İle Asistan Arasındaki Farklar

Bu kişiler arasındaki ikinci temel fark ise yetkileridir. Yönetici asistan olan kişinin yöneticinin şahsına gelmekte olan evrakları, postaları, takvimini ve yazışmalarını kontrol etmekle yükümlüdür. Bazı durumlarda ise vekaletle beraber imza yetkisi de verilebilmektedir. Ancak bu uygulama Türkiye’de pek yayın şekilde kullanılmamaktadır. Sekreter olan kişi için bu yetkiden bahsedemeyiz. Genel bir şekilde evrakın ilgili kişiye yönlendirilmesinden sorumlu olması sekreter için yeterlidir.

Yönetici asistanın aslında yapmakta olduğu işler normal çalışandan daha zor olduğunu söyleyebiliriz. Departman sekreterlerinin de aynı şekilde çalışma yaptıkları alanlar hiç kolay değildir. Bir çok insanlar, sık bir şekilde, iş için muhatap olduklarından dolayı onlara düşmekte olan iş yükü, ortalama bir yönetici profilinin asistanına göre işleri daha da zordur. Ayrıca Uluslararası bir şirkette hizmet verenlerin işlerinin daha da zor olduklarını söyleyebiliriz.

Aynı Sektöre Hitap

Eskiden asistanlık pek çok yaygın olmadığından herkes sekreter olarak bu dal altında iş ilanları vermekteydi. Günümüzde artık bir çok insan asistanlık mesleğini hayatımıza sokmasıyla birlikte asistanlık iş ilanları ve sekreterlik iş ilanları iki ayrı farklı sektör olarak ayrılmıştır. Ayrılmış olsa dahi aralarında pek çok ayrım bulunmamaktadır. Çünkü her iki hizmeti verende hemen hemen aynı çalışmaları yapmaktadır. Bundan dolayı sekreter olarak bir iş ilanı arıyorsanız sizler de sekreterlikte bulamamış olduklarınızı asistanlık iş ilanları altında kolay bir şekilde bulabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir