Sekreter Nedir ?

Sekreter Nedir ?

26 Şubat, 2018

Sekreter kelimesinin köküne baktığımız zaman nereden geldiği konusunda sizlere bilgi vereceğiz. Latince kökenli olan “Secretarius (çoğul halinde ise Secretarium)” kelimesinin Fransızca’ya geçirilmiş olan şekli ise “Secretaire”, Türkçe’de okunuş ve yazılış olarak “Sekreter” denilmekte olup, “sır tutan, sır saklayan” anlamına gelmektedir. Orta çağ zamanında Latince kelime olan Secretarius, türemiş bir kelime olarak görülmektedir. İngilizce terim olarak baktığımız zaman (Secretary:Sekreter) “gizli, saklı, sır” anlamlarını taşıyan ”Secret” kelimesi ile bağlantısı bulunan Secretus, bahsedilmiş olduğu gibi Latince anlamı itibariyle “gizli, farklı, ayrı, saklanmış” anlamlarını taşımaktadır.

Sekreter Ne İş Yapar ?

Çalışma ve iş hayatında, bir çok şirket bünyesinde sekreterlerin yer aldığını görebilirsiniz. Sekreterler ne iş yapar sorusuna verilecek cevap olarak çalıştığı dal olarak değişkenlik gösterebilmektedir. Sekreterler genel olarak baktığımızda bürolarda evrak takibi ve çalışma planı gibi bölümlerde hizmet vermektedirler. Aslında insanlarda oluşan sosyal bir algı sekreterlerin bilgisayar başında sürekli oturarak günün büyük çoğunluğunu evrak inceleyerek geçirdiklerini sandıklarını söyleyebiliriz. Ancak bu algının da tamamen yanlış olduğunu söylemek gerekir. Sekreterlik kendi dalı içerisinde farklı çalışma grupları haline ayrılmış bir meslektir. Tıbbi sekreter, yönetici sekreter, hukuk sekreteri gibi farklı dallar içerisinde olduğundan hepsi genel sekreter terimi ile tanımlanmaktadır.

Sekreter kelimesini daha çok yönetici sekreterler için kullanabilirsiniz. Sekreterler ne iş yapar sorusuna verilecek cevaplar içerisinde yönetici sekreterine göre değerlendirilmektedir. Yönetici sekreterler, kurum veya kuruluşta çalışmakta olan yönetim grubu içerisinde ve başında duran kişilerin yardımcıları olmaktadır. Bu alan içerisinde çalışan sekreterler telefonlara bakmaktadırlar. Günlük program ya da toplantıların takibini sağlarlar, gelen ziyaretçileri karşılayarak kime geldiyse haber vermekte görevli olup, isteğine bağlı şekilde gerekli evrakları yardımcısı olduğu yöneticisine iletir. Bundan ötürü mesleğe verilmiş olan isim her ne kadar sekreterlik olarak adlandırılsa da bu alanda çalışmakta olan kişilerin aslında birer yardımcı olduklarını da söyleyebiliriz.

Sekreterlik konusunda bir çok bilgi verilmektedir. Sizler de ilk önce yapacak olduğunuz mesleği doğru seçip ondan sonra mesleğinize odaklanmanızı tavsiye ediyoruz. Biz sizlere iş ilanlarının çok olduğu sekreterlik mesleğini önermekteyiz.

1Comments

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir