Lise Mezunu Sekreter Olabilir mi ?

Lise Mezunu Sekreter Olabilir mi ?

20 Nisan, 2018

Sekreterlik kavramı, iş yaşantımızda önemli bir statüye sahip meslek dallarındandır. Görev tanımı yöneticisine en yakın biçimde çalışıp, büro işlerini yetkileri doğrultusunda en iyi ve en fazla verim sağlayacak şekilde idare eden ofis veya büro elemanıdır. Kaliteli bir sekreter olmanın en önemli noktalarından birisi de değişen ve gelişen teknolojinin insanların iş hayatındaki sorumluluklarını ve beklentilerinin sürekli olarak değişebildiğini anlayacak ve bu kapsamda kendini sürekli olarak geliştirebilecek faaliyetlerde bulunmaktan geçmektedir.

Çalışma hayatında eğitimli bireyler her zaman ön planda olmakta ve kendini geliştirmekten hiç bir zaman ödün vermemektedirler. İyi bir yönetici asistanı (sekreter) zamanı ve iş akışını çok iyi yönetmekle yükümlüdür bu bakımdan kendini yeniliklerden uzak tutmamalı ve sürekli kişisel eğitim faaliyetleri içerisinde bulunmalıdır. Ülkemizde bu işi yapabilmek için belirli bir eğitim seviyesinin çoğu alanlarda aranmadığını belirtirken asıl işin bireyde bittiği sektör içinde yapılan araştırmalar sonucunda belirlenmiştir. İyi bir sekreterin kişisel beceri ve sorumlulukları konusunda bilinçli olması önemli kriterler arasında yer almaktadır.

Lise Mezunuyum Sekreter Olabilir miyim?

Öncelikle sekreterlik konusunda eğitim olmazsa olmaz kriterlerden birisi değildir ancak kişi kendini mutlaka yaşanılan çağa uydurmalı ve sorumluluklarının bilincinde hareket etmelidir. Ülkemizde sektörde hizmet veren bir çok çalışan eğitim düzeyi olarak lise ve dengi okullardan mezun bireylerden oluşmaktadır. Önemli olan eğitim durumunuz değil kişisel becerileriniz görev ve yetkileriniz dahilinde aldığınız sorumluluklarda başarınızdır. İş başvurularında en çok istenen kriterler arasında eğitim sorusundan sonar daha önceki yıllarda çalıştığınız kurumda yapmış olduğunuz işler ve şirket verimliliği konusunda aldığınız kararlar bulunmaktadır. Lise ve dengi okullardan mezun olan adaylar kendi beceri ve yetenekleri konusunda mutlaka net bilgilere sahip olmalıdır.Yapılacak iş görüşmelerinde ne istediğini bilen ve sorunluluk alabileceğiniz konusunda tatmin edici bir izlenim sunmanız sonucunda çok büyük kurumlarda yer alabilir ve performansınıza bağlı olarak görevde yükselebilirsiniz. İş arayışınızda kriterlerinizi iyi belirlemelisiniz her önünüze gelen ilana değil de kendinizi gördüğünüz kalitede olduğunu düşündüğünüz firmaların sekreter iş ilanları ilanları ile ilgilenip kendinize uygun şartları sunan firmaların insan kaynakları ile iletişime geçerseniz daha kısa sürede istediğiniz yerde çalışma şansı elde edersiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir